Hopp til hovedinnhold
arrow-leftArtikler

Støtter vi foreldrene, støtter vi barnet

Ny forskning tyder på at foreldrebaserte tiltak kan være virksomme for å redusere angst hos barn.
– Foreldrebaserte tiltak hvor man jobber med foreldrene i stedet for med barnet, kan være en løsning når foreldre er bekymret for at barnet skal føle seg annerledes eller når barnet ikke er motivert, sier Hanne Laland, spesialrådgiver ved NUBU.

Publisert:

Portrettbilde av Hanne Laland.
Hanne Laland, spesialrådgiver ved NUBU er førsteforfatter av bokkapittelet Støtter vi foreldrene, støtter vi barnet – en foreldrebasert tilnærming for forebygging av angst hos barn i fagboka Angst hos barn og unge – fagfolk i nærmiljøet kan hjelpe.

Laland er førsteforfatter og har sammen med Anett Apeland, fagdirektør ved NUBU og Truls Tømmerås, forsker ved NUBU skrevet bokkapittelet Støtter vi foreldrene, støtter vi barnet – en foreldrebasert tilnærming for forebygging av angst hos barn i den nyutgitte fagboka Angst hos barn og unge – fagfolk i nærmiljøet kan hjelpe.

Målgrupper for boka er helsesykepleiere, kommunepsykologer, barnevernspedagoger, lærere og andre som jobber tett med barn og unge og som ønsker å bidra til at engstelige barn får hjelp som virker.

– Vårt bidrag til denne fagboka handler om hvordan møte barnets engstelse når endringsarbeidet er rettet mot foreldrene, og er basert på våre erfaringer fra utviklingen og utprøvingen av Støtte til mestring.

– Vi har ønsket å belyse hvordan foreldre kan gi støtte til barn som viser engstelse, og hvordan fagpersoner kan gi støtte på en måte som styrker foreldrene, utdyper hun.

Forfatterne ble bedt om å avrunde kapittelet med tre velvalgte råd.

– Det første rådet vi gir er at det klokt å start med å etterspørre familiens ressurser, og se etter og løft frem alt foreldrene får til. Det reduserer motløshet og fremmer foreldres opplevelse av å kunne påvirke.

– Vi gir også råd om å være konkret. Hjelp foreldrene med å lage og øve på planer med beskrivelser på handlingsnivå før de prøver ut nye strategier og foreldreverktøy hjemme. Helt til slutt fremhever vi at det å selv få veiledning av en erfaren kliniker er verdifullt, avslutter Laland.

Terje Ogden, tidligere forskningsdirektør ved NUBU er blant redaktørene av boka. Tidligere spesialrådgiver ved NUBU, Anne Arnesen og tidligere forskningsdirektør ved NUBU, Tormod Idsø er medforfattere på to kapitlene i boka.

Les mer og bestill Angst hos barn og unge – fagfolk i nærmiljøet kan hjelpe på Fagbokforlagets nettsider.

Del artikkelen på sosiale medier

BlibedrekjentmedNUBU

Lær mer om hvordan vi forsker på, utvikler og implementerer hjelpetiltak for utsatte barn og unge.